Mayıs Haber Bülteni

Merhaba,

Mayıs ayı haber bültenimiz yayınlandı.

İlginiz için teşekkür ederiz.

Bülten Başlıkları

BMJ Learning COVID-19 Yoğun Bakım Hızlı Kılavuzunda Yeni bir e-Öğrenme Modülü Sunmaktadır

CPD e-öğrenme modülü, yetişkinlerde yoğun bakım konusunda NICE koronavirüs hastalığı (Covid-19) hızlı kılavuzunun ana hatlarını çizmektedir. Yetişkinlerde yoğun bakım önerilerini destekleyecek kaynaklar ve anahtar öğrenme noktalarını göstermek için hasta senaryoları mevcuttur. Kılavuz ve modülü incelemek için aşağıdaki adresten kayıt oluşturmanız gerekmektedir.

Erişim adresi: https://learning.bmj.com/learning/module-intro/covid-19-nice-guidelines.html?moduleId=10065100

BoClips Eğitimciler için Ücretsiz Uzaktan Eğitim Kaynak Kiti Sunmaktadır

BOCLIPS, COVID-19 salgını sebebiyle uzaktan eğitime geçen eğitimcileri desteklemek için uzaktan öğrenme konusunda bir kaynak kiti oluşturdu. Eğitimciler için, uzaktan öğrenmeye geçtikleri bu zorlu süreçte destek olabilmek için; yeni fikirler sunabilecek ve ilham sağlayabilecek eğitim videolarından ve strateji dosyalarından oluşan kaynak kitini sunmaktadır. İncelemek için sayfayı ziyaret ediniz.

Erişim adresi: https://www.boclips.com/remote-learning-with-video-resources-for-teachers?hsCtaTracking=702fa38f-d56c-416c-824b-4bbf38785ff5%7C779c54f5-2683-441a-9234-23b81e6a08e1

IEEE OJEMB Tarafından COVID-19 ile İlgili Araştırma ve Verilerin Hızlı Yayınlanması için Yeni Yayın Mekanizması Sunmaktadır

IEEE OJEMB, COVID-19 ile mücadelede yardımcı olabilecek araştırma ve verilerin hızlı bir şekilde gözden geçirilmesi, analiz edilmesi ve yayınlanması için hızlı bir yayın mekanizması başlattı. Ön saflarda çalışan klinisyenler ve mühendisler için; ilgili, yüksek kaliteli bilgileri hızlı bir şekilde yayınlanmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Yüksek kaliteli, ilgili makalelerin mümkün olduğunca kısa sürede dağıtılmasını sağlayacak hızlandırılmış bir hakemlik süreci taahhüt edilmektedir. Uygunluğun değerlendirilmesi ve ilgili yayın kuruluna bir özet gönderebilmek için lütfen aşağıdaki adresi ziyaret ediniz.

Erişim adresi: https://app.smartsheet.com/b/form/c4990418a0d44e489ecf216424a2431d

BoClips Video Kütüphanesi Ücretsiz Video İçeriği Sunmaktadır

BOCLIPS eğitim amacıyla oluşturulmuş dünyanın en büyük video kütüphanesidir. 2 milyondan fazla telifi hazır videoyu bulut tabanlı tek bir platformda tutmaktadır. İçinde bulunduğumuz koşullar sebebi ile şu an için bu video kütüphanesindeki içeriğe ücretsiz erişim sunmaktadır. Kayıt olmak ve video kütüphanesini keşfetmek için lütfen aşağıdaki adresi ziyaret ediniz.

Erişim adresi: https://teachers.boclips.com/create-account

SAE International, Covid-19 için Ücretsiz Standart Erişimi Sunmaktadır

SAE International, COVID-19 salgının yaşandığı bu süreçte tıbbi destek sağlamak için sektöre yardımcı olan standartlara ücretsiz erişim sunmaktadır. Bu standartlar, ülkeler arasında ihtiyaç duyulan tıbbi malzemeleri acilen taşımak ve yükün yolcu uçaklarının ana güvertesinde taşınması için spesifikasyonları ve önerilen uygulamaları içermektedir.

Erisim adresi: https://saemobilus.sae.org/help/covid-19/

ConTech.2020 (Toplulukları Birarada Tutmaya Yardımcı) Ücretsiz Web Seminerleri Mayıs Programı

Küresel yaşanan bu zorlu süreçte; iş arkadaşlarımıza, genişletilmiş iletişim ağlarına, sosyal arkadaşlarımıza ulaşabilmek her zamankinden daha da önemli bir hal aldı. ConTech.Live tarafından haftalık olarak ücretsiz düzenlenecek ve herkesin katılımına açık olacak olan bu web seminerlerinin konuları ve katılım için lütfen aşağıdaki adresi ziyaret ediniz. Bu web seminerlerinde çalışma ve iş yapma şeklimizin merkezinde yer alan konular ele alınacaktır.

Erisim adresi: https://contechlive.us4.list-manage.com/subscribe?u=89f51238651fda89e4bed52c5&id=ca0e6cc62d

AVIXA, COVID-19 Krizi Sırasında Beş Dilde Ücretsiz Eğitim Programı Geliştirdi

Görsel Eğitim ve Entegre Deneyim Derneği AVIXA, 12 Haziran’a kadar çevrimiçi eğitim kursları kataloğunu ücretsiz hale getirmenin yanı sıra İspanyolca, Almanca, İtalyanca, Fransızca ve İngilizce dillerinde ücretsiz çevrimiçi kurslar, sunumlar ve web seminerleri programı başlattı. Oturumlar, COVID-19 karantinası esnasında evden öğrenmek isteyen profesyonellere ve öğrencilere yöneliktir ve bir dizi konuyu kapsayan endüstri uzmanları tarafından öğretilecektir.

Erişim adresi: https://www.avixa.org/about-avixa/who-we-are/press-room/2020/04/22/avixa-develops-free-training-programme-in-five-languages-during-the-covid-19-crisis

İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi; 1928-1942 Seneleri Arası Yayınlanmış 580.000+ Sayfa Gazeteyi PDF Formatında Erişime Açtı

İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphane koleksiyonunda yaklaşık 18422 adet cilt gazete yer almaktadır. Gazeteler Osmanlıca, Rumca, Bulgarca, Fransızca, Almanca, İngilizce ve Türkçe gibi çeşitli dillerde yayınlanmıştır.Dönemin tarihine ışık tutacak nitelikteki bu değerli gazete arşivinin korunması ve araştırmacıların hizmetine sunulması için “Gazeteden Tarihe Bakış Projesi” gerçekleştirilmiştir. Proje kapsmında işleme alınan tüm gazete başlıklarına ve içeriklerine aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz.

Erişim adresi: http://nek.istanbul.edu.tr:4444/ekos/GAZETE/?fbclid=IwAR3M13Na3_GgYsAfGttbKkAHeWGnayiLTPo0VxQe9eAtUgdGTOmN60GLi84

Kongre Kütüphanesi Artık Cebinize Sığabilir

Library of Congress (Kongre Kütüphanesi) dijital koleksiyonuna mobil erişim sunmaktadır. 220. yılını kutlayan Kongre Kütüphanesi, 410 milyon tane ve 15.9 petabayt büyüklüğünde olan dijital dosyayı mobil erişimle halka açmaktadır. 220. yılına özel herhangi bir mobil cihazda kullanılabilecek “LoC Collections” uygulamasını yayınladı. Koleksiyonda ses kayıtları, kitaplar, videolar, el yazmaları, haritalar, gazeteler, müzik notaları, süreli yayınlar, fotoğraflar, baskı ve çizimler yer almaktadır.

Erişim adresi: https://campustechnology.com/articles/2020/04/22/library-of-congress-app-offers-mobile-access-to-digital-collection.aspx

Clarivate Tarafından Yeni Geliştirilen Cortellis Clinical Trials Intelligence ™

Clarivate Analytics inovasyon hızını artırmak için güvenilir bilgiler ve analitik sağlamada küresel bir lider olup; Cortellis Clinical Trials Intelligence ™ ‘nin geliştirildiğini duyurdu. Bu yeni ürün, klinik araştırmaları planlamak, klinik araştırma geliştirme kararlarını hızlandırmak, araştırma sahalarını seçmek, portföy stratejisini bilgilendirmek ve önemli rekabetçi istihbarat sağlamak için güçlü ve kullanıcı dostu bir kaynaktır. Cortellis Clinical Trials Intelligence, bu zorlukların üstesinden gelir, riskleri azaltmaya yardımcı olur ve daha güvenli klinik planlama kararları sağlar. Bu gelişmeler sayesinde hasta bilgileri segmentasyonu, biyomarker validasyonu, uç nokta seçimi ve daha fazlası dahil olmak üzere protokol bilgileri ile birleştiğinde, klinik profesyonellerinin çalışmalarını 1. günden itibaren daha büyük başarı için konumlandırmasına olanak tanır.

Erişim adresi: https://clarivate.com/news/clarivate-enhances-cortellis-clinical-trials-intelligence-with-new-site-selection-analytics/

Clarivate, Web of Science Journal Citation Reports (JCR) Yeni Açık Erişim Verilerini Sunmaktadır

Clarivate tarafından açık erişim verilerinin JCR’a eklendiği duyuruldu. JCR, dünyanın en büyük yayıncıdan bağımsız küresel atıf veritabanı olan Web of Science’ın yıllık dergi raporudur. Yeni eklenecek bu veriler, erişim modeline göre her derginin makalelerini gösterir. Bu yeni özellik, Haziran ayındaki lansmana kadar beta aşamasındadır.

Erişim adresi: https://clarivate.com/news/clarivate-introduces-new-open-access-data-into-web-of-science-journal-citation-reports/

Web of Science / Journal Citation Reports / InCites / Publons için Mayıs Ayında Eğitimler Yapılacaktır

Mayıs ayında çevrimiçi gerçekleştirilecek ve eğitim dili Türkçe olacak Web of Science Core Collection/ Journal Citation Reports/ InCites/ Publons için eğitimler gerçekleştirilecektir. Ücretsiz olacak bu eğitim herkesin katılımına açık olacaktır. Eğitim programını görmek ve kayıt için lütfen aşağıdaki bağlantı adresine tıklayınız.

Erişim adresi: https://lnkd.in/gktRXHu

MyLOFT Evinizden e-İçeriklere Erişim İmkanı Sunmaktadır

MyLOFT, ihtiyacınız olan içeriği eklediğiniz ve istediğiniz gibi kategorilere ayırdığınız kişisel kütüphanenizdir. Tüm e-içeriklerinize istediğiniz zaman, istediğiniz yerden erişmenize, bunları düzenlemenize, paylaşmanıza ve okumanıza izin veren bu uygulama tektir. 30.Haziran tarihine kadar ücretsiz olarak erişebilirsiniz. Aşağıda paylaşılan linkten kayıt olmanız yeterlidir.

Erişim adresi: https://app.myloft.xyz/user/login?clear=true

RemoteXs, Zaman ve Yer Kısıtlaması Olmadan Uzaktan Erişim Hizmeti Sunmaktadır

iGroup tarafından sunulan ve sınırsız sayıda kullanıcıya güvenli erişim sunan bu uzaktan erişim hizmeti; kaynak kullanımızı arttırır, tüm veritabanlarını tek bir platformda birleştirir, favori veritabanlarınızı oluşturmanıza imkân tanır, canlı destek hizmeti sağlar ve verileri günlük yedeklemektedir.

Erişim adresi: https://igroup.remotexs.xyz/user/login

IMEX, “Bu Dünyanın Dışında” Olan Yeni Bir Çevrimiçi Deneyim Sunmaktadır

Lansmanı 6.Mayıs’ta olacak PlanetIMEX yepyeni bir sanal deneyim yaratmaktadır. Kendi başına bir hedef olarak tasarlanan PlanetIMEX, herbiri çevrimiçi oyun dünyasından prensipler kullanılarak oluşturulan 3D interaktif odalara sahip olacaktır. Planet IMEX ziyaretçilerine üç odalı çeşitli içerik ve etkinliklere sınırsız, ücretsiz erişim hakkı verilecektir.

Erişim adresi: https://www.imexexhibitions.com/media/press/imex-launches-new-online-experience-thats-out-of-this-world-planetimex

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Elektronik Veritabanları Sunmaya Başladı

Millet Kütüphanesi, elektronik veritabanı sunmaya başladı ve bu kapsamsa eğitim amacıyla oluşturulmuş dünyanın en büyük video kütüphanesi olan BoClips ve tamamen NewsBank üzerinden online olarak sağlanan küresel haber kaynaklarını ve ABD’nin binlerce kaynağını barındıran NewsBank Gazete Arşivi ve uluslararası istihbarat, iç raporlar, askeri bilim, soğuk savaş, Birleşmiş Milletler konularında dijital yayınlara sahip olan NewsBank Readex Özel Arşivleri deneme erişimine açılarak, araştırmacılar/kullanıcılar tarafından erişilebilir durumdadır.

Erişim adresi: https://mk.gov.tr/veritabanlari/Veritabanlar%C4%B1 Listesi/liste?filters=%7B%20%22fs%22:%5B%20%7B%22fid%22:%224%22,%20%22sv%22:%223%22%7D%20%5D%20%7D

Related Posts