Haziran Haber Bülteni

Merhaba,

Haziran ayı haber bültenimiz yayınlandı.

İlginiz için teşekkür ederiz.

Bülten Başlıkları

Ofisimiz 1 Haziran 2020 Tarihinde Tekrar Açılmıştır

Online Bilgi Hizmetleri A.Ş. ailesi olarak Türkiye’de ilk vakanın görülmesi ile birlikte 16 Mart itibari ile kademeli olarak ofislerimizi kapatarak; hem Ankara hem İstanbul ofisimizde tüm çalışanlar olarak hizmetlerimizi evden sürdürmeye başlamıştık. Bu süreci evlerimizden verimli bir şekilde sürdürmeyi başararak 1 Haziran tarihi itibari ile kademeli olarak tekrar ofislerimi açarak yeni normale geçişimizi başlatmış bulunmaktayız.

YÖK “Covid-19” Web Sitesini Erişime Açtı

YÖK, küresel salgın boyunca yaptığı çalışmaları, alınan yönetim ve mevzuat kararlarını kamuya, ulusal ve uluslararası akademi camiasına duyurmak amacıyla http://covid19.yok.gov.tr/ web sitesini erişime açtı.

ÜNAK: Pandemi Sürecinde Üniversite Kütüphanelerindeki Araştırma Sonuçları

ÜNAK tarafından gerçekleştirilen; pandemi sürecinde üniversite kütüphanelerindeki mevcut durum ve sonrasında geri dönüş ve kütüphanelerin açılması ile ilgili olarak Koç Üniversitesi Kütüphane Direktörü Tuba Akbaytürk Çanak, İstanbul Bilgi Üniversitesi Kütüphane ve E-Kaynaklar Direktörü Sami Çuhadar, MEF Üniversitesi Kütüphane Direktörü Ertuğrul Çimen ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Gültekin Gürdal’ın yapmış oldukları bilimsel çalışma için hazırlanan anket çalışması sonuçlanmıştır. Bu etkinliğe ilişkin video kaydına ilgili linkten erişebilirsiniz.

Erişim adresi: https://www.youtube.com/watch?v=taQxLFZaY_w

ANKOS Panel: Pandemi Sonrası Üniversite Kütüphanelerinin Geleceği IV

Firmamız ANKOS tarafından düzenlenen panelde konuşmacı olarak yer aldı. ANKOS Yönetim Kurulu’ndan Sayın Nihat NACAR, Yaşar Üniversitesi Kütüphane ve Bilgi Merkezi Müdürü Sayın Gülsevil AĞCA, PALME Yayınevi’nden Sayın Emrah BEKTAŞ, Gemini’den Sayın Ramazan AYTÜRK, OnlineBilgi’den Sayın Müge ATAALP, Sobiad’dan Sayın Doç Dr. Serdar YAVUZ ve ResearchSoftware’den Sayın Hakan UYAR’ın konuşmacı olduğu “Pandemi Sonrası Üniversite Kütüphanelerinin Geleceği IV” adlı panel videosuna ilgili linkten ulaşabilirsiniz.

Erişim adresi: https://www.youtube.com/watch?v=UQPbvdfsa94&list=UU_3jubQ5QAHGxeCafujRktg

IEEE NOW Foundations & Trends Technology eKitaplarına 30 Haziran 2020’ye Kadar Ücretsiz Erişilebilmektedir

IEEE, uzaktan eğitimi/öğrencileri desteklemeye çalışmaya devam etmektedir. IEEE Xplore Dijital Kütüphanesi’ndeki e-Kitap koleksiyonları kullanıcılarınız için çok yararlı bir araç olabilir. IEEE NOW Foundations & Trends Technology eKitap Kütüphanesi; mühendislik, enerji ve bilgisayar bilimlerinde ortaya çıkan konular hakkında en güncel bilgileri sunan bu koleksiyona talebiniz doğrultusunda 30 Haziran’a kadar ücretsiz erişebilirsiniz.

BMJ Best Practice (Klinik Karar Destek Sistemi) Ücretsiz 3 Ay Deneme Erişimi Sunmaktadır

Hekimlerin, hemşirelerin ve tüm sağlık personelinin tanı ve tedavi sürecinde alacakları klinik kararlarda (hastalıkları erken teşhis etme, hataları önleme, sağlık hizmetlerinin kalitesini iyileştirme, uygun tedavi uygulama vb…) destek sağlayan BMJ Best Practice‘in klinik karar destek sistemleri içinde en iyi seçim olan Klinik Karar Destek Sistemi Best Practice için talepte bulunan üniversitelere 3 ay süre ile ücretsiz deneme erişimi sunulmaktadır.

BMJ OnExamination Tıpta Sınav Yeterliliğinizi Artırmak İçin 3 Ay Deneme Erişimi Sunmaktadır

Tıbbi bilgiyi test etmek ve sınav yeterliliğini arttırmak amacıyla, 23 yıldır uzman bir ekip tıbbi revizyon desteği sağlayarak, dünya genelindeki sağlık profesyonellerinin tıbbi kariyerlerini geliştirmelerine yardımcı olan ve öğrencilerin sınavlara tam olarak hazırlanmalarını sağlayan OnExamination için talepte bulunan üniversitelere 3 ay süre ile ücretsiz deneme erişimi sunulmaktadır.

BMJ Learning İnteraktif Öğrenme Aracı İçin 3 Ay Deneme Erişimi Sunmaktadır

Öğrencilere bilgilerini test etmenin ve tıptaki en son gelişmelerden haberdar olmanın hızlı ve etkili bir yolunu sunan BMJ Learning İnteraktif Öğrenme Aracı için talepte bulunan üniversitelere 3 ay süre ile ücretsiz deneme erişimi sunulmaktadır.

Boclips Video Kütüphanesi 30 Haziran’a Kadar Ücretsiz Video İçeriği Sunmaktadır

Eğitim amacıyla oluşturulmuş dünyanın en büyük video kütüphanesi olan, 2 milyondan fazla telifi hazır videoyu bulut tabanlı tek bir platformda tutmakta olan Boclips’e ücretsiz erişim “içinde bulunduğumuz koşullar sebebi” ile 30 Haziran tarihine kadar uzatılmıştır. Yukarıda verilen link üzerinden kayıt olmanız yeterlidir.

Erişim adresi: https://teachers.boclips.com/create-account

Web of Science / Journal Citation Reports / InCites / Publons İçin Haziran Ayında Eğitimler Devam Edecektir

Pandemi sürecinde gerçekleştirilen ve eğitim dili Türkçe olan Web of Science Core Collection/ Journal Citation Reports/ InCites/ Publons için eğitimler Haziran ayında da tüm hızıyla gerçekleştirilmeye devam edecektir. Ücretsiz olacak bu eğitimler herkesin katılımına açık olacaktır. Eğitim programı en kısa süre içerisinde sosyal medya hesaplarımızdan ve mailing ile duyuruluyor olacaktır.

E-Marefa İslam Araştırmaları ve Arap Edebiyatı / İslami Ekonomi ve Finans İçin Deneme Erişimi Haziran Boyunca Devam Edecektir

İslam araştırmaları ve Arap literatüründe uzmanlaşmış yüzlerce e-kitap ve bildiri, dergiler, tezler ve Arapça, İngilizce, Fransızca uluslararası tezlerin Arapça değerlendirmelerini sunan E-Marefa İslam Araştırmaları ve Arap Edebiyatı ve 40 ülkedeki 300 kurumdan on binlerce kayıt içeren entegre bir veritabanı olan İslami Ekonomi ve Finans Veri Bankası için 1 ay süre ile talep eden kurumlara deneme erişimi aktive edilmiş olup; Haziran ayı süresince erişim açık kalacaktır.

EKUAL Kapsamında Erişilemeyen 2005-2014 ESCI Arşivi İçin Deneme Erişimi Sunulmaktadır

EKUAL tarafından tüm üniversitelerin erişimine açık olan Web of Science Core Collection kapsamında ESCI’nin (The Emerging Sources Citation Index) 2015 sonrası arşivine ulusal lisans kapsamında erişilebilmektedir. Ancak 2005-2014 arşivi ulusal lisans kapsamına dahil olmadığından üniversitelerden gelen yoğun talep üzerine 2005-2014 arşivi için de tüm üniversiteler için deneme erişimi aktive edilecektir.

Artech House eKitap Koleksiyonu Yakında IEEE Xplore Digital Library Platformunda

IEEE, IEEE Xplore Dijital Kütüphanesi’ne yeni bir yüksek kaliteli e-Kitap koleksiyonu getirmek için önde gelen teknik kitap yayıncısı Artech House ile ortaklık kurdu. Artech House, bugünün profesyonellerine ve öğrencilerine dünyanın önde gelen yetkililerinden en son kitapları sunmaktadır. Konular arasında RF / mikrodalga tasarımı, iletişim, radar mühendisliği, elektronik savunma, GPS / GNSS, fotonik, nanoteknoloji, bilgisayar güvenliği, blok zinciri ve çok daha fazlası dahil olmak üzere çok çeşitli mühendislik alanları bulunmaktadır.

Erişim adresi: https://forms1.ieee.org/Artech-House-eBooks.html?LT=LG_EC_5.2020_LM_Artech_House_New_Product_Launch_T1

Readex’de Yayınlanan “Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası Halk Sağlığı Politikaları ve Açık Kaynak Epidemiyolojisi” Hakkında Blog Yazısı

İlk kez Dünya Sağlık Örgütü 73. Dünya Sağlık Asamblesi için sanal formda bir araya geldi. Gerçekleşen açılış töreninde Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ülkesinin koronavirüs pandemisine bakış açısını sunmak için 194 ülkeden temsilcilere hitap etti. Dünya Sağlık Örgütü‘nün tarihi ve “Uluslararası Halk Sağlığı Politikaları ve Açık Kaynak Epidemiyolojisi” hakkında blog yazısına ilgili linkten ulaşabilirsiniz.

Erişim adresi: https://www.readex.com/blog/politics-and-prophylaxis-world-health-organization-politics-international-public-health-and

MarkMonitor: Alan adı (Domain Name) Yönetiminin Geleceğini Etkileyecek Altı Temel Eğilim İçin Alan Trendleri Raporu

Alan adları, modern iş dünyasının kilitidir. Etki alanı adının önemi, e-ticarete odaklanan şirketler ve kuruluşlar için daha da büyüktür. Bir kuruluşun alan adı portföyünün hangi amacı desteklediğinden bağımsız olarak, geliştirilmesi, yönetilmesi, optimize edilmesi ve korunması gerekir. Bağımsız bir anket uzmanı olan Vitreous World tarafından yapılan bağımsız araştırmaya dayanarak, alan adı yönetiminin geleceğini etkileyecek altı temel trend için ilgili linkten raporun tamamını indirebilirsiniz.

Erişim adresi: https://markmonitor.com/g/the-challenges-the-opportunities-and-the-future-of-the-domain-space/?utm_campaign=EM_MarkMonitor_Domain_Trends_Barometer_Global_CM_2020&utm_medium=email&utm_source=Eloqua

Anaqua ve Clarivate Stratejik Ortaklığını Duyurdu

İnovasyon ve fikri mülkiyet yönetimi çözümlerinin önde gelen sağlayıcısı Anaqua ve inovasyonun hızını artırmak için güvenilir bilgiler ve analitik sağlamada küresel bir lider olan Clarivate stratejik bir ortaklık duyurdu. Marka endüstrisinin önde gelen iki servis sağlayıcısını bir araya getiriyor. Ortaklık, Clarivate’in ve ticari marka araştırma ve koruma çözümlerinde endüstri liderinin bir parçası olan CompuMark, IP profesyonellerinin daha verimli çalışmasına yardımcı olmak için Anaqua ile birlikte çalışacak.

Erişim adresi: https://clarivate.com/news/anaqua-and-clarivate-announce-strategic-partnership

Covid-19 ile İlgili Akademik Araştırmalara Yönelik Web Semineri Kaydını İzleyebilirsiniz

ConTech.2020 tarafından düzenlenen webinarlar kapsamında 27 Mayıs’ta gerçekleşen Covid-19 ile ilgili akademik araştırmalara yönelik gerçekleşen web seminerini ilgili linkten izleyebilirsiniz.

Erişim adresi: https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=XI1GIa5xu58&feature=emb_logo

ConTech.2020 (Toplulukları Birarada Tutmaya Yardımcı) Ücretsiz Web Seminerleri Haziran Programı

ConTech.Live tarafından ücretsiz düzenlenecek ve herkesin katılımına açık olacak olan web seminerlerinin konuları ve katılım için lütfen yukarıdaki linki ziyaret ediniz. İlgili linkten web seminerleri için kayıt olabilirsiniz. Konular; “Bilimsel konferans bilgilerini yayınlamak, yakalamak ve korumak”, “Biyobelirteçlerin keşfinin hızını ve hassasiyetini artırmak için AI kullanma” ve “İşletmeye Açık mısınız? Yüksek Eğitim ve Hızlandırılmış Dönüşüm!”

Erişim adresi: https://www.contechlive.com/webinar-speakers

Related Posts