Eylül Haber Bülteni

Merhaba,

Eylül ayı haber bültenimiz yayımlandı.

İlginiz için teşekkür ederiz.

Bülten Başlıkları

SAE LiVE Canlı Sohbetler ile Yük Taşımacılığı Yörüngesinin Değişimi

Bağlantı kurma, çalışma ve seyahat etme yöntemlerimizi etkileyen liderlerin yer aldığı yeni 60 dakikalık sohbetler serisi olan SAE Live aracılığı ile bu sohbetlere ve canlı anketlere katılabilir, görsel bir not alıcı ile takip edebilir, soru sorabilir ve doğrudan konuklarımız tarafından cevaplanan soruları elde edebilirsiniz.

Erişim adresi: https://www.sae.org/livechat

“2020 Eugene Garfield Atıf Analizinde İnovasyon Ödülü” Başvurusu için Son Gün 30/09/2020

Clarivate tarafından 2017’de başlatılan Eugene Garfield Atıf Analizinde İnovasyon Ödülü, atıf analizinde yenilikçi yaklaşımlar üzerinde çalışan kariyerinin başındaki bilim insanlarını ödüllendirmeye devam ediyor. Bu programdan yararlanabilmek için son başvuru tarihi 30 Eylül 2020 Çarşamba günü saat 06:00’dır.

Başvuru ve detaylı bilgi için: https://clarivate.com/webofsciencegroup/solutions/garfield-award-2020-registration 

Clarivate, İlk Arapça Atıf İndeksi’ni Mısır’da Faaliyete Geçirdi

İnovasyon hızını arttırmak için güvenilir bilgi ve içgörüler sağlamada küresel bir lider olan Clarivate, dünyanın ilk yerel dil Arapça Atıf İndeksi ‘ni (ARCI) faaliyete geçirdi. Dergi gönderimleri, 22 Arap ülkesinden dergilere açıktır. Web of Science’ta barındırılan Arapça Atıf Indeksi, Arap dünyasındaki bilimsel topluluklara dergilerini ve içlerindeki keşifleri kendi dergilerinde daha erişilebilir kılma olanağı sağlayacaktır. Arap dergilerindeki makaleler 1,7 milyardan fazla alıntılanmış referansa ve dünyanın dört bir yanından en yüksek kaliteli araştırmaya bağlanacaktır.

Erişim adresi: https://clarivate.com/news/clarivate-launches-the-arabic-citation-index-in-egypt/

BMJ Çatısı Altında Covid-19 ile ilgili Ücretsiz Temel İçerikler

Sağlık profesyonellerini desteklemek amacıyla BMJ çatısı altında sunulan temel COVID-19 ile ilgili kaynaklara ücretsiz erişim sunulmaktadır. Klinik rehberlik için çevrimiçi modüllere, BMJ makalelerine ve podcast’lerine erişim imkanı bulabilirsiniz. İlgili linkte yer alan gri alanlara tıklayarak içeriklere erişebilirsiniz.

İlgili kaynaklara erişmek için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Clarivate, CVID Data Havuzunun Lansmanını Duyurdu

İnovasyonun hızını artırmak için güvenilir bilgi ve içgörüler sağlamada küresel bir lider olan Clarivate bugün Koronavirüs, Viroloji ve Bulaşıcı Hastalık (CVID) veri havuzunun lansmanını duyurdu. CVID Data Havuzu, küresel araştırmacıları ve politikacıları hastalıklara tepkiyi hızlandıran, gelecekteki pandemileri önleyen ve bunlara hazırlıklı olan veriye dayalı kararlar alma çabalarında destekleyecek.

Erişim için: https://clarivate.com/cortellis/solutions/cvid-data-lake/

“IEEE English for Technical Professionals” Artık IEEE Xplore’da!

Anadili İngilizce olmayanların İngilizce tekniklerini ve kelime dağarcığını geliştirmeleri için tasarlanmış çevrimiçi öğrenme programıb olan “IEEE English for Technical Professionals” hem çalışan profesyoneller hem de alana girmeye hazırlanan öğrenciler için idealdir. 14 saatlik çevrimiçi öğrenme programında dersler birçok konuda İngilizce okuma, dinleme, konuşma ve yazma tekniklerini içermektedir.

Detaylı bilgi için lütfen bizimle irtibata geçin.

Web of Science / Journal Citation Reports / InCites / Publons İçin Eylül Ayında Eğitimler Devam Edecektir

Pandemi sürecinde gerçekleştirilen ve eğitim dili Türkçe olan Web of Science Core Collection / Journal Citation Reports / InCites / Publons için eğitimler Eylül ayında da tüm hızıyla gerçekleştirilmeye devam edecektir. Ücretsiz olacak bu eğitimler herkesin katılımına açık olacaktır.

Erişim adresi: https://www.facebook.com/onlinebilgi.com.tr/posts/2705940749672866

CABI Global Health’in Ele Aldığı Önemli Sıcak bir Konu

COVID-19 öncesinde çocukluk dönemi aşılama oranları bazı bölgelerde düşüyordu ve bu durum binlerce kişinin kızamık, kabakulak ve kızamıkçığa karşı yetersiz korunmasına yol açmaktadır. COVID 19 durumu daha da kötüleştirdi. Birçok aile korkudan dolayı çocukları rutin aşılara götürmekten korkuyor. Bu, toplu aşılama kampanyalarının aksamasıyla birleştiğinde milyonlarca dünya çapında çocukların bir çoğu artık aşıyla önlenebilir hastalıklara karşı savunmasızdır.

Bilgi için: https://www.cabi.org/wp-content/uploads/Hot_Topics_Vaccine_Hesitancy.pdf

UBMK’20 5. Uluslararası Bilgi​sayar Bilimleri ve Mühendisliği ​Konferansı, 9-13 Eylül 2020

UBMK 2020’nin bu yılki ana konusu Kuantum Hesaplama olarak belirlenmiştir. Ancak, sunulacak bildiriler bu alanla sınırlı olmayıp, Bilgisayar Bilimleri ve Bilgisayar Mühendisliği, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Bilgi Güvenliği Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği gibi konuları da kapsamaktadır. Konferansta sunulan bildiriler ayrıca IEEE Xplore‘de yayımlanacaktır. Konferansta sunulan bildiriler arasından seçilenlerin genişletilmiş ve makale haline dönüştürülmüş biçimleri hakem değerlendirmelerinin ardından Türkiye Bilişim Vakfı Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Dergisi‘nde yayımlanacaktır.

Erişim adresi: https://www.ubmk.itu.edu.tr/tr/home/

BMJ Tıp Fakültesi Eğitim Araçları Sunum ve Eğitimleri

Eylül ayı içerisinde 8 Eylül itibari ile her Salı günü “OnExamination ve BMJ Learning” ve “Best Practice” kullanıcı eğitimleri gerçekleştirilecektir. 8-15-22-29 Eylül tarihlerinde her Salı gerçekleştirilecek eğitimlerin dili Türkçe olacaktır.

Erişim için: https://www.facebook.com/onlinebilgi.com.tr/posts/2705828513017423

CABI Global Health Yeni İçerik Yeni Arayüz Bilgilendirme Toplantısı

16 Eylül ve 30 Eylül tarihleri Çarşamba günü Saat 11:00’da CABI Global Health yeni içerik ve yeni arayüz bilgilendirme toplantısı düzenlenecektir. Katılımlarınız bizleri onurlandıracaktır. Katılım linkleri ayrı bir duyuru ile sizlerle paylaşılıyor olacaktır.

Erişim için: https://youtu.be/vobpQopHIYM https://www.cabi.org/product-training/global-health-on-cab-directs/

Deneme Erişimi: The Emerging Sources Citation Index (ESCI) 2005-2014 Arşivi

Ekual kapsamında olmayan The Emerging Sources Citation Index (ESCI) 2005-2014 arşiv deneme erişimi 1 Eylül itibari ile tüm üniversiteler için aktif edilmiştir. Deneme erişimi 30 Kasım 2020 tarihine kadar devam edecektir.

Erişim için: webofscience.com

Related Posts